Krótka Historia Naszego Kola

Częstochowskie Koło Entomologiczne powstało 25.09.2000 r. z przekształcenia Koła Entomologów przy Lidze Ochrony Przyrody w Częstochowie. Kontynuuje tradycje częstochowskiego Oddziału PTE, którego założycielem i przewodniczącym był, nieżyjący już dr A. Skalski.
Częstochowskie Koło Entomologiczne działa pod patronatem Muzeum w Częstochowie, które udostępnia swoje pomieszczenia na comiesięczne spotkania.
Głównym celem Koła jest prowadzenie badani faunistycznych nad owadami, działalność na rzecz ochrony przyrody, oraz popularyzowanie wiedzy przyrodniczej. Jest to również podstawa współpracy z Muzeum.
Koło skupia obecnie 27 czynnych członków, regularnie uczestniczących w comiesięcznych spotkaniach. Członkowie Koła penetrują tereny położone w najbliższym otoczeniu Częstochowy oraz inne interesujące pod względem występowania gatunków owadów.
W polu zainteresowani członków koła znajdują się owady z rzędów, miedzy innymi: chrząszcze (Coloptera), motyle (Lepidoptera), ważki (Odonata), prostoskrzydłe (Orthoptera), muchówki (Diptera), błonkówki (Hymenoptera), pluskwiaki (Heteroptera) i inne. Członkowie Koła przedstawiają owady i informacje o nich na prelekcjach i wystawach prowadzonych w szkołach.
Aktywnie uczestniczymy w sporządzaniu wykazu gatunków dla potrzeb sporządzanej dokumentacji planowanego Jurajskiego Parku Narodowego. Nasza działalność jest kontynuacja prac kilku pokoleń entomologów działających na terenie Jury. Należeli do nich m. in.: dr H. Lgocki, J. Prüffer, dr A. Skalski, J. Markiewicz. Istnieje potrzeba weryfikacji wzbogacenia wyników badani prowadzonych na początku ubiegłego wieku.

Najważniejsze zadania badawcze, które stoją przed członkami Koła to:
  • problem ochrony ciekawych pod względem faunistycznym i florystycznym terenów Jury,
  • sporządzenie wykazu wyżej wymienionych środowisk i elementów entomofauny, badanych bądź odkrytych, w czasie wypraw terenowych członków Koła,
  • analiza stanu i stopnia zagrożenia badanych obszarów,
  • udokumentowanie stanowisk rzadkich lub ginących gatunków na terenie Jury,
  • analiza zmian faunistycznych w porównaniu z wybranymi pracami entomologów prowadzących badania na Wyżynie Wieluńskiej na początku XX wieku.